понеділок, 29 грудня 2014 р.

Тема уроку. Одержання  кисню.

Цілі: поглибити знання учнів про просту речовину кисень, сформувати уявлення про реакції
розкладу та каталізатори на прикладі реакцій одержання кисню в лабораторії. Тип уроку: засвоєння нових знань.
Форми роботи: демонстраційний експеримент, робота з опорною схемою.
Обладнання: прилад для одержання газів, дерев'яна скіпка, вода, калій перманганат, опорна схема.
ХІД УРОКУ
І.Організація класу (записуємо тему уроку: «Добування кисню». На сьогоднішньому уроці ми повинні вивчити і засвоїти як одержують кисень).
ІІ. Актуалізація опорних знань
Учні працюють з першою частиною опорної схеми «Оксиген».
1.  Пригадаємо на які дві групи поділяються речовини? (Прості і складні).
2.           Чому кисень відноситься до простих речовин?
3.           З якого елемента складається кисень?
Постановка проблеми. Фронтальна бесіда
Давайте на мить перейдемо на урок біології. Пригадаємо де береться   кисень в повітрі? Ця реакція називається... (учні кажуть фотосинтез). Може Ви скажете як проходить фотосинтез. Подумайте? В повітрі є вуглекислий газ людина, тварини вдихають повітря, п'ють воду. Чому дані організми не можуть утворювати кисень, а його багато споживають.
Як називається речовина,   що надає листкам рослин зеленого кольору. Правильно (хлорофіл). Саме хлорофіл є в рослинних клітинах, а немає в тваринних і людському організмах.
Саме в рослинах з вуглекислого газу і води на світлі і теплі з допомогою хлорофілу утворюються поживні речовини (глюкоза, крохмаль і цукор) і виділяється в повітря кисень. Давайте запишемо в зошити.
1. В природі кисень утворюється в рослинах з вуглекислого газу і води під дією світла і тепла з допомогою хлорофілу.
Хто бажає до дошки? Зобразимо фотосинтез з допомогою хімічного рівняння реакції. При взаємодії вуглекислого газу, що складається з одного атома Карбону і двох атомів Оксисену з водою утворюється глюкоза, що складається з шести атомів Карбону дванадцяти атомів Гідрогену і шести атомів Оксигену і виділяється кисень. Розставляємо  коефіцієнти і записуємо рівняння в зошити
6С02 + 6Н2О----► С6Н12О6 + 6О2
Тепер в нас зима. Чи відбувається в нашій місцевості тепер фотосинтез? А де ж береться кисень? Давайте зробимо екскурсію на урок географії. В якій півкулі тепер літо? (Південній). А де на поверхні землі круглий рік літо (між тропіками). Отже, ми тепер споживаємо кисень, що надходить до нас з теплих країв.
Переходимо до розгляду 2-го питання нашого уроку. Ви бачили при зварюванні металів (коли газ проводять, чи інші зварювальні роботи) використовують балони з
газом. А давайте пригадаємо якого кольору ці балони? (Червоний і голубий). З червоного балона поступає газ, що горить. Але горіння не може бути без кисню, тому другий балон (якого кольору) служить джерелом кисню. Запам'ятайте всі балони, які зафарбовані в голубий колір містить кисень. Де ж береться кисень в цих голубих балонах? Його одержують з повітря. Його сильно охолоджують і за допомогою компресорів стискують до великого тиску. Повітря при цьому стає рідким, а вода і вуглекислий газ , що містяться в повітрі стають твердими. В цьому зрідженому повітрі містяться азот і кисень. Азот має температуру кипіння -196°С, температура кипіння кисню -183°С. Що кипить при нижчій температурі кисень чи азот? Отже азот, який має нижчу температуру кипіння спочатку випарується , кисень залишиться. Його зберігають в стальних балонах   голубого кольору під тиском 15МПа.
Записуємо в зошити:
2. В промисловості кисень одержують шляхом охолодження, стискування і розділення повітря. Кисень зберігають в балонах голубого кольору.
ПІ. Експериментальне засвоєння знань
Виписуємо на дошці формули: NH4Cl, KMnO4, H2O, CS2, PCl5, H2O2, NH3, Mg3N2. Дивіться на дошку і подумайте з якої речовини, можна добути кисень? Як ви думаєте в умовах нашого кабінету можна добути кисень?   Давайте попробуємо добути кисень з калій перманганату, адже при нагріванні він виділяє кисень. Як же ми будемо збирати кисень? Кисень - важчий чи легший за повітря? Таким чином його можна збирати безпосередньо опустивши газовідвідну трубку в посудину. Але цей спосіб має недолік. Кисень - безбарвний газ і ми не помітимо, коли посудина ним наповниться. Кисень розчиняється, але погано у воді. Ми й скористаємося цією властивістю. Кисень витіснятиме воду і коли він всю її витіснить, тоді колба наповниться ним. Перевіряємо наявність кисню за допомогою тліючої скіпки.
Демонстрація досліду.
Знову нам потрібні знання з біології. Чим дихають риби? Чи можуть риби жити в перевареній воді. Чому? (При кип'ятінні води, розчинений кисень виділився). Тому й прорубують ополонки на замерзаючих водоймах. Отже риби дихають Оксигеном, що входить до складу води, чи киснем, який розчинений у воді. А чи можна Оксиген , що входить до складу води перетворити в кисень. Виявляється, що можна. Треба розкласти воду за допомогою постійного електричного струму (тільки не той що в розетці, бо він змінний). Вода при цьому розкладається на водень і кисень.
Знайомі ви з перекисом водню? Його хімічна назва гідроген пероксид. Чому його використовують для загоєння ран. Є речовини, які прискорюють хімічні реакції. Вони називаються каталізаторами. Так, людський організм містить речовину, яка називається каталаза. Що ж відбувається, коли капля пероксиду попадає на рану? Це відбувається тому, що під дією каталази (що є в тілі) з перекису виділяється кисень, який в момент виділення згубно діє на мікроби, що сприяє швидкому загоєнню рани.

Отже записуємо в зошит
3. В лабораторії кисень можна добути з багатьох речовин, до складу яких входить Оксиген:
а) нагрівання калій перманганату (марганцівка)
2КМn04 
----► К2МnO4 +МnO2 + O2
б) гідроген пероксид (перекис водню) під дією каталізатора (Мп02) розкладається
на воду і кисень
2H2O2 ----►H2O + O2
г) вода під дією постійного електричного струму виділяє водень і кисень
2Н2O----►2 + O2
Цікавий матеріал: 1га лісу сонячного дня виділяє 220 кг (150000 л) кисню. Автомобіль безповоротньо витрачає на 1000 км відстані 240000 л кисню. За 1 добу людина споживає 360 л кисню.
Задача. Чи вистачить кисню, що міститься в повітрі хімічного кабінету (12*6*3) для проїзду автомобіля до м.Києва (400 км), якщо кисню в повітрі 20%?
IV.     Підбиття підсумків
Які нові поняття ви сьогодні вивчали? Що таке каталізатор?
Які реакції називаються реакціями розкладу?
Де можна використовувати лабораторні способи одержання кисню?
V. Домашнє завдання

Прочитати параграф 17, виконати вправи.

Немає коментарів:

Дописати коментар