понеділок, 29 грудня 2014 р.

   Тема: складання хімічних формул за валентністю    
                         елементів


Цілі уроку: закріпити знання про ва­лентність як основну властивість атома    утворювати хімічні спо­луки; користуючись формулами сполук, утворених двома елемен­тами (бінарних сполук), закріпи­ти вміння визначати валентність одного елемента за валентністю другого; навчити складати фор­мули хімічних сполук за валент­ністю елементів; розвивати логіч­не й образне мислення, загально-навчальні та спеціальні вміння й навички, зокрема роботи за ал­горитмом; виховувати свідому дисципліну, комунікативні здібності, взаємодопомогу.
Обладнання: таблиця «Валентності атомів елементів», «Валентність групи атомів».
Тип уроку: поглиблення знань.
Форма роботи: «Мозковий штурм», «Мікрофон», розповідь, трену­вальні вправи, гра «Знайди відповідь», самостійна робота, ро­бота в парах.

                                           ХІД УРОКУ

 І. Духовно-естетичний етап

 II. Установочно-мотиваційний і етап
 Мотивація навчальної діяльності
Цей урок поглибить ваші знання про і речовини. Ми знаємо, що склад молекул речовин описують їхні молекулярні формули. Знаємо, що з формули і можна одержати значну інформацію І про склад і будову речовини, здійснити певні розрахунки.
Проблемна ситуація

 Як скласти формулу? Що допоможе І нам правильно описати склад речовини формулою?
 Це й буде завданням нашого уроку.
А щоб виконати це непросте завдання, необхідно згадати все, що вам відомо про хімічну формулу.
Актуалізація опорних знань І Працювати будемо методом «Мозковий штурм». Упродовж 3 хвилин, і працюючи в парах і використовуючи і картку-завдання 1 «Хімічна формула», із правого стовпчика вам необ­хідно правильно підібрати відповіді, що дадуть вичерпну інформацію про хімічну формулу й розрахунки, які можна здійснити на її основі. У зо­шиті запишіть дату уроку й відпо­відь на завдання 1. Номери питань укажіть ліворуч, а номери обраних відповідей — праворуч. На постав­лене питання може бути одна відпо­відь або кілька.
Перший учень на дошці записує від­повіді.
Фронтальне опитування
Перший учень читає питання, той, хто бажає відповісти, піднімає руку (включення «мікрофона») і дає від­повідь.
Мета нашого уроку — навчитися скла­дати хімічні формули.
Запишіть у зошиті тему уроку.
Що лежить в основі складання фор­мул?
Чому атоми одних елементів приєд­нуються лише до суворо визначеної кількості атомів інших елементів?
Як визначили валентність хімічних елементів?
Що прийнято за одиницю валент­ності?
Валентність якого елемента завжди постійна й дорівнює II?
Як можна визначити валентність еле­ментів у бінарних сполуках Гідроге­ну:

Яким правилом слід користуватися, щоб визначити валентність елемента в бінарній сполуці Оксигену?
Користуючись цим правилом, визна­чити валентність Іоду в його сполуці з Оксигеном, яка має формулу І205.
Поясніть свої дії.
п 1205 — на п'ять атомів Оксигену  при­падає 2*5 = 10 одиниць валентності. Ці одиниці валентності припадають на два атоми Іоду — = 5. Звідси випливає, шо Іод у сполуці п'ятивалентний:
Робота в парах (методична гра «Знайди відповідь»)
Здійснення взаємоперевірки.
Завдання 2. Визначення валентності елементів у сполуках
Використовуючи картку самоконтро­лю, запишіть у зошиті номер варіан­та й номери сполук, не переписуючи формули. Біля номера сполуки вка­жіть валентність елемента, зв'язаного з Гідрогеном або Оксигеном.
Висновок: ви навчилися визначати ва­лентність хімічних елементів за хіміч­ною формулою бінарних сполук.
III. Змістовно-пошуковий етап
Чи можна, знаючи валентність, склас­ти формулу бінарної сполуки?
Чи можна, складаючи формулу, ко­ристуватися правилом визначення ва­лентності в бінарній сполуці?
Виконаємо завдання, протилежне по­передньому. Складемо хімічну форму­лу сполуки Сульфуру з Оксигеном.


Скористаємося алгоритмом складан­ня формул бінарних сполук.
1.     SO                                         5. SO2
2.     SOІІ                               6. N2O5
3.     SVІO                              7. NO
4.     SІVO                              8. СO2


Правило перевірки: добутки значень валентності елемента на число атомів цього елемента у формулі однакові.
Висновок: формула складена пра­вильно.
Елемент Сульфур має змінну валентність. Визначте формулу бінарної сполуки Сульфуру й Оксигену, якщо Суль­фур проявляє валентність IV.
SІVOІІSІVOІІ SO2
Яку валентність проявляє Сульфур з Гідрогеном і металевими елемен­тами?
Необхідно від максимальної валент­ності, що дорівнює VIII, відняти но­мер групи елемента (VIII- VI - її).
Складемо формулу бінарної сполуки ) Сульфуру з Гідрогеном.
             SІІH → SІІH → SH2
Запам'ятайте! У формулах бінарних і сполук спочатку записується сим­вол металевих елементів, а потім — ; неметалевих. Якщо сполука утворена неметалами й серед них є Оксиген  або Флуор, ці елементи записуються  останніми.
 IV. Адаптивно- перетворювальний етап
 Складіть хімічні формули сполук Бору  з Флуором і Оксигеном.
BІІІFІ, ВІІІОІІ
Причини з'єднання атомів один з одним і значення валентності елементів пояс­нюються будовою атомів, а саме чис­лом валентних (рухливих) електронів  у зовнішній електронній оболонці.
Валентність чисельно дорівнює кількості відданих або прийнятих електронів або ступеню окиснення, тому у формулі        Бор віддає електрони, а Флуор приймає.
Як скласти формулу більш складних  за будовою речовин?
 Скористаймося таблицею валентностей відомих груп атомів. Згадаємо загальне правило і складемо формулу сполуки Алюмінію з групою атомів NO3.
AlІІІ(NO3)І
Користуючись таблицею, складіть формули:
1. Са(РО4)
2. Zn(NO3)
3. (NH4)PO4

Висновок: на уроці ви більш глибоко пізнали таємницю будови речо­вини. Знаєте, шо атоми з'єднуються не випадково, а на основі їхньої ва­лентності. За валентністю атомів еле­ментів або груп атомів можна склас­ти формули речовин.
Домашнє завдання
Чи знаєте ви, що валентність можна позначити рискою і графічно зобра­зити склад молекули?                         Н
                                                                                         
                 CH4                  Н − C – Н

                                            Н
Чи можна назвати цей запис фор­мулою?
Чим відрізняється молекулярна фор­мула від графічної?
V.      Контрольно-рефлексивний
етап
Що лежить в основі складання фор­мул?
Чи можна, знаючи валентність еле­ментів, скласти формулу бінарної сполуки?
Яке правило покладено в основу скла­дання формул?
Що нового ви дізналися на уроці?
Оцініть свої знання.
VI.     Духовно-естетичний етап
Підбиття підсумків уроку. Мотивація до наступного уроку.
Картка-завдання 1 Хімічна формула
1. Що ми маємо на увазі під висло­вом «хімічна формула»?
2.    Що показує хімічна формула?
3.    Що показує індекс у хімічній формулі?
4.    Що таке коефіцієнт?
5.    Що показує коефіцієнт?
6.    Що можна розрахувати за хіміч­ною формулою?

1) Відносну молекулярну масу.
2)    Масову частку кожного елемента.
3)    Співвідношення атомів.
4)    Співвідношення мас атомів.
5)    Кількість структурних частинок речовини.
6)    Число перед хімічною формулою.
7)    Число атомів елемента, що вхо­дять до складу молекули.
8)    Склад речовини.
9)    Якісний і кількісний склад речо­вини молекулярної будови, узя­тої в чистому вигляді.
10) Описує співвідношення атомів різних елементів у складі речови­ни атомної або йонної будови.


10)Умовний запис складу речовини з допомогою хімічних символів та індексів.

Немає коментарів:

Дописати коментар